Koja je razlika između Corpusa Red Cat i ostalih Corpusa? Pažljivi promatrači vjerojatno su primijetili da se uz neke Corpuse nalazi izraz Red Cat ili kratica RC. Postoji li onda više različitih Corpusa i po čemu se razlikuju?
Mnogi ne znaju da je nositelj autorskih prava i kreator Corpusa hrvatska tvrtka Vidak d.o.o. koja ne distribuira program direktno krajnjim korisnicima. Corpus do računala proizvođača namještaja i dizajnera dolazi preko ovlaštenih zastupnika. Jedan od njih je tvrtka Red Cat Multimedia koja distribuira Corpus Red Cat ili skraćeno Corpus RC.
Logično je očekivati da su svi Corpusi, potpuno jednaki i da imaju jednake funkcije. To je točno kad se govori o temeljnim funkcijama i mogućnostima programa. Svi distributeri od proizvođača dobijaju potpuno jednak temeljni dio programa i on neizmijenjen dolazi na računala korisnika. Međutim, funkcionalnost softvera se pokazuje i kroz podatke i dodatke koji dolaze uz njega ili se mogu naknadno instalirati. Radi se softverskim dijelovima koji su neophodni za rad programa ili ga olakšavaju. U slučaju Corpusa to su drvni dekori, okovi, baze elemenata, makro programi za CNC obradu, programi za izradu fotorealističnog prikaza, uređivanje uzoraka i slično. I Corpus sam ima mogućnost pisanja internih programa koji se zovu skripte. Neke već napisane skripte dolaze kao dodatak programu. Sve zajedno se često naziva aplikacija, softver ili programski paket.
Koje će dodatne stvari u svojoj instalaciji imati programski paket je isključiva odluka zastupnika. Gotovo sve te dodatne stvari korisnik može uređivati i proširivati prema svojim potrebama ili prema željama svojih klijenata. Dobar primjer su katalozi pločastih materijala koje izrađuju drvni centri i daju na korištenje svojim korisnicima kako bi na temelju njih mogli izrađivati narudžbe za krojenje materijala i postavljanje rubnih traka.
Corpus Red Cat ili skraćeno Corpus RC, ima prilično veliki set dodataka koji se osim dodaka u instalaciji programa programa proširuje i na poslijeprodajne usluge i podršku. Mnogi od tih dodataka pojednostavljuju inače složene funkcije Corpusa i naročito su korisni za početnike i one kojima je brzina rada izrazito bitna. Ovo su najvažniji:
- 1. Generički dekori – dekori koji služe za vizualizaciju masiva, zidova, keramičkih pločica, tekstila, metala, stakla, umjetničkih slika i fotografija.
- 2. Baza kuhinjskih elemenata – osnovni set elemenata koji se mogu odmah koristiti za vizualizaciju ili kao osnova za kreiranje vlastite baze elemenata.
- 3. Generički okov – osnovni set spojnog okova za namještaj koji ne ovisi o proizvođaču i lako je primjenjiv za brze izmjene i prilagodbe.
- 4. Neproizvodni elementi – zidovi, vrata, prozori, instalacije, posuđe, slike, zavjese, radijatori i sl. su također važni za vizualizaciju projekta
- 5. Program za rendering – Jednostavan program za izradu fotorealističnog prikaza za čije podešavanje je potrebno samo nekoliko sekundi.
- 6. Postavljanje spojnica – skripta za brzo i jednostavno postavljanje bušenja za razne vrste fronti – ne zahtijeva poznavanje makroa.
- 7. C i L profili – skripta za vrlo jednostavnu primjenu tzv “Gola” profila. Ne zahtijeva znanje krivolinijskog izrezivanja.
- 8. Krivolinijsko izrezivanje – skripta za brzo krivolinijsko izrezivanja bez potrebe za znanjem rada s krivuljama.
- 9. Gerung – skripta za izradu i vizualni prikaz kosih spojeva
- 10. Links – skripta za brzo podešavanje i postavljanje CNC bušenja. Ne zahtijeva nikakvo poznavanje makro naredbi.
- 11. Semafor – skripta za grupnu i preciznu promjenu dimenzija, pozicija i varijabli elemenata.
- 12. Kreator kuhinjskih elemenata – skripta za vizualno kreiranje elemenata pogodna za potpune početnike.
- 13. RC ispisi – vizualno dotjerani i lako prilagodljivi ispisi. Vrlo korisni za vizualnu i numeričku prezentaciju projekata i elemenata.
- 14. Prečice – brzo pokretanje vanjskih programa iz Corpusa. Za pokretanje AnyDeska, kalkulatora, web stranica, uputstava, zabilješki, mapa itd.
- 15. Škola Corpusa za početnike – video lekcije za savladavanje osnova programa Corpus.
- 16. Personalizirana edukacija – online edukacija koja se radi pojedinačno za svakog korisnika u skladu s njegovim znanjem, potrebama i slobodnim vremenom.
- 17. Corpus Market – web trgovina u kojoj korisnici mogu nabavljati korisne stvari za Corpus ili prodavati svoje.
- 18. Pitanja i odgovori – internetska stranica na kojoj korisnici traže savjete, dijele probleme i pomažu jedni drugima.
2 Replies to “Koja je razlika između Corpusa RC … ?”
Comments are closed.