Info
Red Cat Multimedia d.o.o. je proizvođač i ekskluzivni distributer programa Corpus RC. Radi se o originalnom Corpusu koji je proširen i poboljšan setovima raznih dodataka kao što su skripte, prošireni i poboljšani dekori, projekti, elementi i okovi.
Tvrtka Red Cat Multimedia d.o.o. osnovana je 2012. godine pod nazivom Crvena mačka d.o.o. Današnji naziv dobija 08.12.2021. godine.
Nastala je razdvajanjem tvrtke Tri D Corpus na tri poduzeća: Vidak d.o.o., Tri D Corpus d.o.o. i Crvena mačka d.o.o.
Puni naziv: Red Cat Multimedia društvo s ograničenom odgovornošću za usluge
Skraćeni naziv: Red Cat Multimedia d.o.o.
web adresa: www.redcat.hr
e-mail: info@redcat.hr
Transakcijski račun (IBAN): HR9424840081106154065
Osnovni identifikacijski broj (OIB): 74191595828
Matični broj poslovnog subjekta (MBS): 2883872
Datum osnivanja: 23.05.2012.
Osnovna djelatnost: računalno programiranje
Matični broj poslovnog subjekta (MBS): 2883872
Poštanska adresa:
Red Cat Multimedia d.o.o.
Odvojak Cetini 23
HR-10362 Zagreb, Kašina
Direktor: Dean Novački
Povijest programa Corpus
- Ideja
Idejni tvorac programa je programer Darko Vidak koji je 1998. godine napravio jednostavni program za optimizaciju krojenja pločastih materijala. Ohrabren početnim rezultatima došao je na ideju razvoja programa koji bi uz optimizaciju krojenja imao dizajn kuhinjskih elemenata i trodimenzionalni prikaz elemenata u prostoru. Svoje ideje podijelio je s Deanom Novačkim kojem nudi zajednički razvoj programa. Tada su dogovoreni osnovni standardi programa.
Osnovni standardi programa:
– program treba raditi u trodimenzionalnom prikazu imitirajući stvarni prostor,
– korisnik programa može sam dizajnirati vlastiti namještaj,
– program mora biti brz i jednostavan za korištenje,
– za korištenje ne treba visoko poznavanje informatike,
– korisnik mora imati mogućnost samostalnog rada bez ovisnosti o autorima programa.
Zbog želje da program bude jednostavan i prirodan za korištenje običnim (nestručnim) korisnicima, donešena je odluka da se neće proučavati drugi slični programi kako nebi imali utjecaj na razvoj i eventualno odvukli pažnju u neželjenom tehničkom ili suviše stručnom smijeru.
- Prvi koraci
Nakon otprilike godinu dana stvorena je prva upotrebljiva verzija programa pod tadašnjim nazivom “Kuhinja”. U toj su verziji programa bili prisutni osnovni elementi za komercijalno korištenje u proizvodnji namještaja.
Mogućnosti prve verzije programa:
– trenutni trodimenzionalni prikaz bez potrebe za dodatnim renderingom
– definiranje vlastitih elemenata
– parametarsko zadavanje dimenzija i pozicija
– slaganje elemenata u prostoru
– promjena debljine i boje materijala
– proračun utroška materijala
– optimizacija krojenja
Programerski posao je odradio Darko Vidak potpuno samostalno. Dean Novački je dizajnirao korisničko sučelje, a zajedno su smišljali logiku funkcioniranja programa.
U toj fazi, autorima je program više bio hobi i izazov, a razmišljanja o komercijalnoj eksploataciji bila su samo na teoretskom nivou, potisnuta trenutnim poslovnim okupacijama autora.
Uz naknadno usavršavanje programa počela je i usporedba s tadašnjim sličnim programima. Usporedba je rađena u dva segmenta.
Prvi segment je obuhvaćao poznate visoko razvijene aplikacije poput 3D Studia i AutoCad-a. Iako su konkurenti bili tehnološki superiorni, zbog širokog područja primjene su bili namijenjeni školovanim profesionalcima. Stolari, koji su bili osnovni potencijalni korisnici, su vrlo rijetko imali potreban nivo znanja i slobodnog vremena da bi se mogli upustiti u korištenje takvih programa. Osim toga, cijene takvih programa su bile, kao i danas, izuzetno visoke.
Drugi segment su bili programi na hrvatskom jeziku, najčešće radovi domaćih firmi, funkcionalno prilagođeni domaćoj proizvodnji namještaja od pločastog materijala, uglavnom kuhinja. Bili su to, za današnje pojmove, relativno jednostavni programi koji su unatoč tome znatno ubrzavali posao, posebno u fazi prezentacije i prodaje. U odnosu na program “Kuhinja” imali su razne nedostatke.
Nedostaci konkurentskih programa:
– zbog relativno visokog tehničkog nivoa zahtijevali su stalnu komercijalnu podršku,
– za iscrtavanje trodimenzionale slike čekalo se nekoliko minuta,
– korisnici nisu mogli dizajnirati vlastite elemente.
Postalo je očigledno da je napravljen konkurentski proizvod koji bi mogao imati tržišni uspjeh. Početkom 2001. godine donešena je odluka o službenom izlasku programa na tržište. Program je dobio ime “Corpus”.
Međutim, tržišni uspjeh je izostao. Nepoznati proizvod, nepovjerljivi kupci i u to vrijeme skromno korištenje informatičkih tehnologija odigrali su svoju ulogu. Osim toga i sami autori tada nisu Corpus smatrali proizvodom na kojem bi temeljili svoj poslovni uspjeh. I dalje su se bavili svojim dotadašnjim profesijama, a Corpus je stajao sa strane. - Trojka na okupu
Nakon još nekoliko mjeseci testiranja i manjih dorada, autorima se kao treći partner pridružio Daniel Rudec i preuzeo na sebe poslove prezentacije i prodaje. Intenzivno kontaktirajući s proizvođačima donio je korisne povratne informacije o radu programa u proizvodnji i time aktivno sudjelovao u proširivanju funkcija programa. 2001. godine napravljene su i prve internet stranice.
U tom razdoblju grupi se pridružio i Kruno Blažinović kao nositelj poslova sistemske administracije, izrade internet stranica i održavanja hardvera. Nakon njegovog odlaska 2001. godine, većinu njegovih poslova preuzima Dean Novački.
Uskoro su prodani i prvi primjerci programa. Ekipa odlučuje krenuti ozbiljnije, iznajmljuje poslovni prostor i potpuno se posvećuje Corpusu. Nakon tvrtke DeNova d.o.o. preko koje su plasirane prve licence, Corpus dolazi pod okrilje firme Vidak d.o.o.
U travnju 2002. godine Corpus je nadograđen na verziju 1.1 koja ima mnoštvo novih funkcija kao što su: prikaz nacrta i kotiranje.
Internet stranice su kompletno preuređene, a mjesec dana kasnije dodana je mogućnost javnog preuzimanja demonstracijske verzije programa.
Prodaja je u početku bila vrlo skromna. Zarada je pokrivala tek osnovne troškove poslovanja, a cijeli projekt je bio na granici održivosti. Najveći problemi su bili u anoninmost brenda i tada vrlo skromnoj informatičkoj opremljenosti općenito, a posebno u stolarskoj struci koja je bila ciljna grupa. Tada je donesena odluka o izlasku na sajam namještaja Ambienta. - Ambienta 2002.
Za firmu je nastupanje na tako velikom sajmu kao što je Ambienta bilo ogromni financijski zalogaj i veliki rizik s potencijalno katastrofalnim posljedicama za poslovanje. Konačno, u 10. mjesecu 2002. na Ambienti, specijaliziranom sajmu namještaja Zagrebačkog velesajma, Corpus je prvi puta prezentiran širokoj publici. Izazvao je veliki interes i vrlo pozitivne reakcije posjetitelja prezentacija. Osim što se program konačno počeo rješavati anonimnosti, mnogi su počeli razmišljati o unaprijeđenju poslovanja kroz informatizaciju. Po prvi puta, budućnost je izgledala optimistično.
Nakon Ambiente, slijede vremena bržeg razvoja i konačno, financijski održivog poslovanja. Corpus vremenom postaje respektabilni softverski alat u proizvodnji namještaja. Korisnici ga počinju doživljavati kao defacto standard u drvnoj struci.
Ambienta je bila pokazatelj da velike stručne manifestacije mogu biti vrlo korisne. Tadašnje ekonomske prilike ukazivale su lagani, ali stalni porast potražnje u svim segmentima. Sajmovi su bila odlična prilika za prezentiranje i prodaju. Već u 11. mjesecu iste godine Corpus je predstavljen i na splitskom sajmu Intersplit. - Osvajanje tržišta
U trećem mjesecu 2003. godine izdan je Corpus 1.5, posljednje izdanje prve verzije programa jer je u visokom stadiju razvoja bio Corpus 2. Verzija 1.5 je po prvi put imala veliki izbor okova i drugog potrošnog materijala, proširenu bazu pločastih materijala, nove ugradbene elemente i niz poboljšanja starih funkcija.
U šestom mjesecu 2004. godine, zahvaljujući vrlo povoljnim uvjetima nabave Corpusa za edukacijske svrhe, ostvarena je velika distribucija edukacijske verzije programa Corpus. Ukupno 80 licenci programa raspoređeno je u pet strukovnih srednjih škola iz Varaždina, Rijeke, Karlovca, Splita i Vinkovaca.
Na Ambienti 2004. godine predstavljen je Corpus 2 s novim funkcijama:
– mogućnost modularnog proširivanja,
– bušenje,
– krivolinijsko izrezivanje,
– izvoz podataka za CNC obradne centre,
– detaljne kalkulacije troškova,
– radionički nacrti.
U osmom mjesecu 2005. broj korisnika koji imaju barem jednu licencu programa prešao je 200. Osim u Hrvatskoj Corpus se koristi u Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Sloveniji, Srbiji i Crnoj Gori.
U devetom mjesecu 2005. u prodaju je pušten Corpus 2 Light. Radi se verziji namijenjenoj korisnicima koji žele imati kreativne mogućnosti dizajna i prikaza namještaja, ali im ne trebaju kalkulacije, krojne liste ni dodatni moduli.
18.12.2006. Corpus dobija nagradu Vidi e-novation. U organizaciji časopisa Vidi i instituta Ruđer Bošković, dodijeljene su nagrade i priznanja za najbolje hrvatske inovativne visokotehnološke proizvode konkurentne u svjetskim okvirima u okviru kojeg je Corpus dobio posebno priznanje.
2007. godine Darko Vidak, Daniel Rudec i Dean Novački osnivaju zajedničku tvrtku Tri D Corpus d.o.o. Broj registriranih korisnika te godine prešao je 300.
Slijedi razdoblje širenja poslovanja na susjedne zemlje uz redovita izlaganja na stručnim sajmovima.
1.10.2009. broj korisnika koji imaju Corpus prelazi 500. Korisnici posjeduju ukupno više od 1000 licenci programa.
07.10.2009. Na sajmu namještaja Ambienta, objavljen je Corpus 3.
Osnovne novosti verzije 3:
– promijenjeno slaganje elemenata u prostoru,
– korisničke fronte,
– korisnički oblikovane ručkice,
– korisnički oblikovane nogice,
– bušenje pomoću makro naredbi,
– modul za zaštitu elemenata protiv kopiranja,
– grupiranje elemenata u modele,
– postavljanje radnih ploča jednim klikom miša,
– postavljanje cokli jednim klikom miša,
– skriptni jezik za programiranje unutar Corpusa
01.03.2011. Corpus izlaže na sajmu Cebit u Hanoveru, tada najvećem informatičkom sajmu na svijetu. Unatoč uspješnom izlaganju i ostvarivanju kvalitetnih kontakata ne ostvaruje se osvajanje zapadnoeuropskog tržišta. - Transformacija
29.02.2012. Darko Vidak izlazi iz firme Tri D Corpus i nastavlja raditi u vlastitom poduzeću Vidak d.o.o. Nastavlja rad na Corpusu kao glavni programer.
Dean Novački izlazi iz firme Tri D Corpus i osniva tvrtku Crvena Mačka d.o.o. (Red Cat Ltd).
Daniel Rudec postaje jedini vlasnik i direktor poduzeća Tri D Corpus.
Sva tri poduzeća, Vidak d.o.o, Crvena Mačka d.o.o. i Tri D Corpus d.o.o. imaju vlasnička prava na programe iz serije Corpus 2 i Corpus 3. - Red Cat
30.04.2012. Dean Novački osniva tvrtku Crvena Mačka d.o.o.
Tadašnji zakoni ne dozvoljavaju engleske nazive, ali je odobren dodatni naziv tvrtke za međunarodno tržište “Red Cat Ltd”.
20.03.2013. Tvrtka Crvena Mačka objavljuje prvu proširenu verziju Corpusa pod nazivom Corpus 3 RC.
08.12.2021. Tvrtka Crvena Mačka d.o.o mijenja naziv u Red Cat Multimedia.
Promijenjeni zakon dozvoljava engleske nazive poduzeća, ali u međuvremenu je već neka druga tvrtka odabrala naziv Red Cat. Zato je dodana riječ “Multimedia” u naziv.